Anasayfa

Anne-Bebek

Hamilelik      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER

 Bebek hastalıkları

Konak: Bebeğin kafasını tutan sarımsı kabuklarla karakterize bir çeşit seboreik dermatitttir. Ciddi bir durum değildir ve bebek sık yıkandığında genellikle kendi kendine geçer. Bu kabukları yok etmek için bebeğin kafasına parfümsüz bir bebek yağıyla masaj yapıp daha sonra ince dişli bir tarakla taramak yeterli olur. Bebeğin kafası terledikçe dermatit daha kötüleşebileceği için bebeğin kafasını mümkün olduğunca kuru ve serin tutmak ve evdeyken şapka giydirmemek faydalı olur.


Pamukçuk: Bebeğin yanaklarının iç tarafında bazen de dilde, damakta ve dişetlerinde peynire benzeyen çıkıntılı beyaz lekeler şeklinde kendini gösteren mantar enfeksiyonudur. Kabuklar kalktığında altından kırmızı bir bölge çıkar ve kanama olabilir. Pamukçuk en çok yenidoğanlarda görülür, ancak bazan daha büyük bebeklerde, özellikle de antibiyotik alanlarda bu enfeksiyon oluşur. Enfeksiyonun kendisi tehlikeli değildir, ancak ağrı yapar ve bebeğin beslenmesini aksatır. Nadiren sindirim sistemine yayılarak komplikasyonlara neden olabilir. Pamukçuktan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışın, çünkü pamukçuk tedavisi için ağızdan verilen antifungal tedavi gerekir.


Pişik: Bebeğin bezlendiği bölgenin nem oranı yüksek olduğundan ve çok az hava aldığından kimyasal maddelerle dışkı ve idrardan kaynaklanan tahriş, ayrıca bezlerin ve giysilerin sürtünmesi pişiğe yol açar. Pişik bebek bezlendiği sürece problem olmaya devam eder; yedinci ve dokuzuncu aylarda diyet zenginleştiğinden ve dışkı daha tahriş edici olduğundan pişik had safhaya ulaşır ve bebeğin cildi sertleştikçe azalmaya başlar. Bazı bebeklerde pişik tekrarlar; bunun nedeni doğuştan pişiğe yatkın olmak, allerjik eğilimler, dışkının pH’sının anormal olması, idrardaki amonyum miktarının fazla olması veya cildin kolay tahriş olan cinsten olması olabilir.

Pişiğin en iyi tedavisi önlemedir. Bezlenen bölgenin kuru ve temiz tutulması önlemenin esas ilkeleridir. Koruyucu önlemler işe yaramayıp bebek pişik olduysa şunları yaparak pişiği giderebilirsiniz:

 • Bölgenin nemli kalmaması için sık sık bez değiştirin. İnatçı pişiklerde bebek dışkıladığı ya da idrar yaptığı anda bezi değiştirmek gerekir.
 • Bebeğin poposunu mümkün olduğunca kapatmayın. Üşümeyeceğinden eminseniz bu şekilde birkaç saat uyumasına izin verebilirsiniz. Hazır beze birkaç delik açarak içeri hava girmesini sağlayabilirsiniz.
 • İdrar ve dışkı gibi doğal tahriş edici maddeleri sınırlayamazsınız ama cildi kurutabilen sabunu günde bir kezden fazla kullanmayın. Bebek dışkıladığında popsunu sadece suyla iyice yıkayın. Yıkadıktan sonra bebeğinizi iyice kurulayın.
 • Bebeğinizde pişik tekrarlıyorsa, kullandığınız bezi değiştirin.
 • İdrar yaptıktan sonra bebeği yıkayın ve bebeğin poposuna kalın bir merhem tabakası sürün. Borik asit veya talk pudrası kullanmayın. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla görüşün:
  • Bebeğinizdeki pişik 3-4 gün içinde geçmezse
  • Döküntüde iltihap dolu kabarcıklar ya da açık yaralar varsa
  • Pişik giderek kötüleşirse
  • Pişik alt bezinin kapladığı alanın dışına taşarsa
  • Bebekte ateş ya da başka hastalık belirtileri ortaya çıkarsa

Kolik: Gaz sancısı olarak bilinen ve akşam saatlerine doğru daha sık olan infantil kolik tüm bebeklerde %20-30 oranında görülmektedir. Genellikle yaşamın ikinci haftasında başlar ve 3. ya da 4. ayda kesilir. Bebeğin büyüme ve gelişmesi üzerine olumsuz etki yapmaz ve bir müddet sonra kendiliğinden geçer. Ancak bebeğin sürekli ağlaması ve çoğu zaman hiçbir şekilde avutulamaması anne ve babada moral bozukluğu yaratır. Bugün için kesin nedeni bilinmemektedir ve yine aynı şekilde kesin bir tedavi yöntemi de yoktur. Koliğe neden olabilecek teoriler arasında inek sütü allerjisi, annenin aldığı besinler, annede doğum öncesi ya da sonrası gerilim, stresli aile gibi çevresel faktörler düşünülmüş, ancak hiçbir teori kesin olarak ispatlanamamıştır.

Koliğin bilinen bir tedavisi olmamakla birlikte bazı önlemler alınabilir:

 • Öncelikle bebeğin ağlamasının altta yatan bir hastalığa bağlı olmadığından emin olmak gerekir. Her ağlama kolik ağrısı değildir.
 • Bebeğin aç olmadığından emin olmak gerekir.
 • Bebeğin gazı her beslenmeden sonra bebeği dik tutarak ve hafifçe arkasına vurarak çıkarılmalıdır.
 • Bebek sakin bir odada kucakta hafif sırtı okşanarak gezdirilebilir. Annenin gergin ve sinirli olmaması önemlidir.
 • Bazı bebeklerde araba yolculuğu ya da saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi aynı tonda devam eden sesler bebeği sakinleştirebilir.
 • Annenin bebeği emziriyorsa lahana, karnabahar, inek sütü, baklagiller gibi gaz yapan gıdalardan kaçınması koliği azaltabilir.
 • İlaç tedavisi olarak etkinliği kesin olarak kanıtlanmamışsa da yan etkisi pek görülmeyen simetikon (Metsil) denenebilir. Metsil damla günde 4 kez 8 damlaya kadar verilebilir. Etkinliği birkaç günlük düzenli kullanımdan sonra ortaya çıkar.
 • Anne ve babanın ya da bebeğe bakan kişinin bu dönemde sabırlı olmaları ve özellikle annenin çok gergin olduğu, bebeğin saatlerce susmadığı dönemlerde yarım saat bile olsa bebeği başkasına bırakarak dışarı çıkması önerilir.
 
 Bebek hastalıkları Haberleri
Hamilelik Belirtileri...
Prenetal Tanı nedir?...
İkiz Bebek Büyütmek...
Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?...
Bebeğin İlk Oyuncakları...
Hamilelikte Sigara...
Ultrason Nedir?...
Prematüre bebek...
Bebeklerde Uyku Düzeni...
Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?...
Bebek Mamaları...
Cocuk Gelişimi...
ERKEN DOĞUM...
Anneler birtanedir.....
Bebeklerde Giyimin Ne Kadar Önemli Olduğunu Biliyormuydunuz?...
Gebelik psikolajisi.....
Anne Sütüyle Beslenen Bebekler Neden Daha Zeki Olurlar?...
Ağlayan Bebek Nasıl Susturulabilir?...
BEBEĞİN ANNEYLE İLK İLİŞKİSİ...
Yuvaların Çocuğun Hayatındaki Yeri...
 Bebek hastalıkları İlgili Reklamlar

 

 
 

Duygu YILDIZ
Anne-Bebek Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com