Anasayfa

Anne-Bebek

Hamilelik      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER

 6-12 Aylık Bebek

6 -12 aylık bebekte hareket ve zekâ gelişimi

BEBEK, altıncı aydan sonra yardımsız oturma çabalarına girişir.  Başlangıçta ellerini dayarken yedinci aydan sonra tam anlamıyla yardımsız ve ellerinin desteği olmaksızın oturur.
İlk ayağa kalkma çabaları da bu aylarda başlamaktadır. Bu çabalar, başarılı olmaz. Ayağa kalkmaya çalışırken dizleri tutmadığı için tekrar oturmak zorunda kalır.
İleride olan bir cismi ellerini uzatarak ve yüzükoyun uzanarak yakalamaya çalışır. Ona uzanır yakalamak ister ve çok çaba harcar.

Altıncı aydan sonra sesli harfleri tekrarlamaya başlar. Heceleme 8. ayda başlamaktadır. Hecelere bölerek basit sözcükleri tekrarlar. Söz gelimi; baba, ya da mama sözcüklerini ağzında yuvarlamaya başlar. Bu heceler, onun gerçek anlamlarını vererek söylediği heceler değildir. Sözcüğün gerçek anlamını bilerek söylemez. Bu özellik, daha sonra kazanılacaktır.

7. ayını tamamladıktan sonra yardımsız oturmaya ve ayağa kalkmaya başlar. Bir yere tutunarak ayakta durabilir. İstediği cisimleri eliyle gösterebilir, işaret parmağını kullanır. Kendisine gösterilen güle güle ya da allahaısmarladık anlamına gelen el hareketlerini yapar.

9. ayını tamamladıktan sonra eline aldığı bir şeyi başkasına uzatır. Bir yılını tamamladıktan sonra basit, yuvarlanan tipte oyuncakları kullanmaya başlar. Onunla birlikte yuvarlanır.
Bebek-anne ilişkileri altıncı aydan sonra güçlenmektedir. Sekiz aylık olduktan sonra annenin yanından uzaklaşmasından etkilenir. Annenin odadan çıkmasından bile üzülmeye, ağlamaya başlayabilir. Bu çok tipiktir. Anne, odadan çıkar çıkmaz ağlamaya başlayan bebek, anne odaya girince susar.

Göz gelişimi de giderek güçlenir. Göz hareketlerini artık amaçlı ve görmek kastıyla ya da izlemek için yapar. 8. ayını tamamladıktan sonra göz hareketleri tam uyumludur. Bebek, çevreyi başıyla ve gözleriyle izler.
 
9. aydan itibaren bebek çevresine daha az bağımlı hale gelir. Emeklemeğe başlar. Annenin çevresinde emekleyerek sürünür. Daha az bağımlı hareket etmektedir. 10. aydan sonra ayağa kalkıp tutunarak bir yerden bir yere gider. Bir yılı tamamlamasına yakın ya da bir yılı tamamladıktan sonra yürümeye başlar, ilk adımlarını korkak ve çekingen de olsa atabilir. Yürüme başlarken bacakların ritmik, tekmeler gibi hareketleri kaybolur. Aslında refleks hareketler aynı amaca yönelik bir takım istemli yetenekler kazanırken kaybolmaktadır. Eğer çocuğun zekâsının gelişimi yetersizse bu tip ritmik tekmeleme hareketlerini ileri yaşlara kadar sürdürecektir.
Ağız ve haz ilişkisi bir yaşında gelişmiştir. Tat duyusu da daha etkin olmakla birlikte aslında bebeğin ağız ilişkilerini yönlendiren doyum duygusudur.
Gelişim halkaları aslında bebeğin merkez sinir sisteminin gelişimiyle uyumludur. Bu gelişimin evrelerine göre bebeğin refleksler kaybolurken aynı amaçlı hareketleri isteyerek yapabilir duruma gelmektedir. Bu çok önemlidir. Çünkü mental ve sinirsel gelişimi yeterli olmayan bebeklerde bu refleksler belirli davranışın ortaya çıkmasından önce kaybolmazlar.

 
 6-12 Aylık Bebek Haberleri
Hamilelik Belirtileri...
Prenetal Tanı nedir?...
İkiz Bebek Büyütmek...
Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır?...
Bebeğin İlk Oyuncakları...
Hamilelikte Sigara...
Ultrason Nedir?...
Prematüre bebek...
Bebeklerde Uyku Düzeni...
Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar?...
Bebek Mamaları...
Cocuk Gelişimi...
ERKEN DOĞUM...
Anneler birtanedir.....
Bebeklerde Giyimin Ne Kadar Önemli Olduğunu Biliyormuydunuz?...
Gebelik psikolajisi.....
Anne Sütüyle Beslenen Bebekler Neden Daha Zeki Olurlar?...
Ağlayan Bebek Nasıl Susturulabilir?...
BEBEĞİN ANNEYLE İLK İLİŞKİSİ...
Yuvaların Çocuğun Hayatındaki Yeri...
 6-12 Aylık Bebek İlgili Reklamlar

 

 
 

Duygu YILDIZ
Anne-Bebek Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com