Anasayfa

Astroloji

Balık Burcu      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER

 Boğa Burcu
Yönetici Gezegeni: Venüs
Element: Toprak
Nitelik: Sabit
Uğurlu Sayıları: 6, 4
Gün: Cuma
Uğurlu Taşı: Zümrüt
Renk: Pastel Mavi, Lila
Tarot kartı: İmparatoriçe
Hayvan: Boğa
Bitki: Elma, Selvi, Menekşe, Gelincik
Kıymetli Taş: Topaz
Kıymetli Maden: Bakır

Boğa Takım Yıldızı (Astronomi)

Boğa takımyıldızının birinci dekanatında Orion takımyıldızı vardır.

Ekliptiğin güneyinde Amos ve Homein yanı sıra, Rigel ve Bellatrix yıldızları bulunur. İkinci dekanatta Eridonus takım yıldızı bulunurken, son dekanatta ise, burçla özdeşleştirilen Auriga yer alır.

Mitoloji

Mitolojide temel kaynağını Anadolu, Fenike ya da Mısır uygarlıklarından alan Boğa sembolijisi yoğun olarak kullanılır.

Zeus, Fenike kralı Agenorun kızı Europayı görünce Ona aşık olur. Ama eşi Heradan korkan Zeus bir boğa kılığına girer ve kızın yanına yaklaşır. Kendisini Europaya sevdiren boğa, eğilerek Onu sırtına alır ve fırlattığı yıldırımların hızıyla denize dalar. Girite vardıklarında beraber olan Zeus ve Europanın Minos ve Rhadamanthys adlı iki oğlu olur.

Boğa kültüyle ilgili diğer bir mit ise, İstanbul boğazına adını veren İo ile ilgidir. Hera tapınığında rahibe olan İoyu gören Zeus, Onun güzelliğine vurulur. Bunu öğrenen Heranın öfkesinden İoyu korumak için, Zeus kızı ineğe dönüştürür. İneğin kendisine verilmesini isteyen Hera, İoya bir at sineği musallat eder. Bunun üzerine İo deli gibi kıtadan kıtaya koşarak sinekten kurtulmaya çalışır. Bir denize ve bir boğaza adını (İstanbul Boğazının adı, Bosphorus İnek Geçididir.) verdikten sonra Mısıra gider ve orada eski haline dönerek tanrıça statüsü alır.

Sembol

Boğa burcu, kafasında alışılmadık büyüklükte boynuzlar taşıyan bir boğa başı ile sembolize edilir.

Kuvvetli bir yapıya sahip ve malına düşkün bu hayvan, gerektiğinde atağa geçebilme özelliği ile klasik Boğa tipi ile özdeşleştirilir.

Kutsal Boğa ya da Altın Boğa olarak nitelendiriliren Boğa ya da Baal, Asurların dini ayinlerinin temelini oluşturur.

Günümüzdeki Mayıs festivali, Güneşin Boğaya girdiği zamanlarda, Mısırda kutlanan eski festivallerin kalıntısıdır.

Yaşam

Koç burcuyla hayata doğan çocuk, Boğa döneminde kendine, kişiliğine olan güvenini kazanarak fiziksel dünyaya enerjilerini kanalize edecek hale gelir.

Aşamalı olarak duyularını keşfetmeye, çevresindeki ve kendisindeki fiziksel dünyayı araştırmaya, gözlemlemeye başlamıştır. Bu aşamada nesnelerin farkına varmaya başlar ve etrafında tanıdığı tanımadığı tüm objelere duyularını yöneltir.

İleride yaşanacak sahiplik, hizmet, mali olaylara ve bunlarla ilgili kavramlarda direkt olarak bir etkileşim yaratan, araştırıp, öğrenebileceği ne kadar çok çeşitlilikte yiyecek, obje, insan ve farklı ortamlar olursa, fiziksel dünya hakkındaki görüşleri o kadar gelişkin bir hale gelecektir. Bu dönemde duyularını kullanarak algıladığı her ses, lezzet, görüntü, koku, ileride geliştireceği estetik duygusuna da zemin hazırlar. Bu devrede ilişkide bulunulan insanlar duygusal tepkimeleri yaşatan kaynaklar olarak kabul edilebilir.

 Boğa Burcu Haberleri
  Burca Göre Öpüşme ...
Burçların Favori Rengi ...
Burca Göre Cinsellik ...
Boğaların duru ama değerli hediyeleri sevdiğini...
Yıldız Haritası ...
Terazi Burcunda Doğan Ünlüler KİM ? ?...
Ayın Burcu (Terazi).Bu ay sizi neler bekliyor ? ?...
Astrologlar ZOR ZAMANLARA GİRDİK diyorlar...
 Boğa Burcu İlgili Reklamlar

 

 

Kader KAZANKAYA
Astroloji Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com