Anasayfa

Haber

 İmza Töreni Ertelendi
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

Ankara da Domuz Gribi ...  >>
 İmza Töreni Ertelendi Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
İmza Töreni Ertelendi


Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin tarihi imzaların bugün Zürih te saat 18.00 de imzalanması bekleniyordu. Ancak imzalar hala atılmış değil. İmza törenine ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da katılacaktı. Ancak Clinton ın gelmeyeceği açıklandı.

18 48:
NALBANTYAN GELMEDİ TÜRK HEYETİ SALONDAN ÇIKTI
Nihai açıklamanın dili üzerinde bir anlaşmazlık olduğu belirtiliyor.  Clinton Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbantyan ı imza törenine katılması için ikna etmeye çalışıyor.  Yaşanan kriz nedeniyle Türk heyeti diğer heyetler gelmediği için salondan çıktı.
 

Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin tarihi imzalar TSİ ile saat 18.00 sularında Zürih te atılacak. Protokollere Türkiye adına Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU ve Erivan adına ise Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan imza atacak.  

İmza törenine, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya Dışişleri  Bakanı Sergey Lavrov, Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Avrupa Konseyi ne  başkanlık eden Slovenya nın Dışişleri Bakanı Samuel Zbogar ile AB Ortak Dış  Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katılacak.

MUTABAKAT AÇIKLANMIŞTI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ün geçen yıl Eylül ayında Eriva a yaptığı ziyaretle başlayan yakınlaşma süreci dahilinde, 1 Eylül 2009 de Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanlıkları iki ülke arasında protokollerin imzalanması için mutabakata varıldığını açıklamıştı.

Varılan mutabakata göre, imzalanacak olan protokollerin yürürlüğe girmesi için Türkiye ve Ermenistan meclislerinin onayı gerekiyor. Türkiye ile Ermenistan arasındaki son resmi belge 13 Ekim 1921 de Kars’ta imzalanmıştı.

PROTOKOLLER NE GETİRECEK?
Protokoller, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden inşa edilmesini öngörüyor. Protokole göre, Türkiye ve Ermenistan karşılıklı olarak temsilcilikler açacak ve dışişleri bakanlıkları arasında düzenli siyasi istişare gerçekleştirilecek.

Ayrıca Türkiye ve Ermenistan, aralarındaki sınırı uluslararası hukukun ilgili antlaşmalarında tarif edildiği şekliyle karşılıklı olarak tanıdıklarını teyit etmiş olacak. Protokolün yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içerisinde de sınır açılacak.

Tarihsel sorunlar için de, kaynak ve arşivlerin tarafsız bilimsel incelemesini yapmak üzere bir alt komite kurulacak. Komitede Türk, Ermeni ve İsviçre temsilcileriyle diğer uluslararası uzmanlar yer alacak.

ENSONHABER


Haber Tarihi : 10-10-2009
Haber :
Bu Haber 1677 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"İmza Töreni Ertelendi" Habere Ait Video
 
 
 
"İmza Töreni Ertelendi" Haberin Yorumları
 
 

Haber Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - Ankara da Domuz Gribi >>
 - Fırtına ya Dikkat >>
 - Türkiye Ermenistan Maçında Şok Gelişme >>
 - Tarihi Adımlar >>
 - ÖZEL HAREKAT DAİRESİ BAŞKAN ININ ŞOK OTOPSİ RAPORU >>
 - Atatürk ün Dinsiz Olduğunu Söyleyenlere Yanıt >>
 - Katil Toruna 2 Kez Ömür Boyu Hapis >>
 - Baykal Erdeoğan a 6 Sayfalık Mektup Yazdı >>
 - Bu Gezegende Yaşam Var >>
 - Eiffel Kulesi Türk Bayrağıyla Renkleniyor >>
 
"İmza Töreni Ertelendi" Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Burçin GÜLER
Genel Yay.Yön. Yrd
Haber Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com