Anasayfa

Haber

 Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

Ankara da Domuz Gribi ...  >>
 Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler


94 yıl sonra Türkiye ile Ermenistan arasında atılan imzaya Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, ABD, Rusya, Azerbaycan ve Ermeni diasporasının tepkileri şöyle oldu:  

BM: BU TARİHİ KARAR İKİ ÜLKE ARASINDA DÖNÜM NOKTASI OLUŞTURUYOR
        
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Türkiye ile Ermenistan arasında protokoller imzalanmasını tarihi karar olarak niteledi. Ban bu gelişmenin iki ülkenin aralarında iyi komşuluk ilişkilerinin kurulması ve ikili işbirliğinin gelişmesi yolunda dönüm noktası oluşturduğunu belirtti.

AB KOMİSYONU PROTOKOLÜN İMZALANMASINDAN MEMNUN

AB Komisyonu, Türkiye ile Ermenistan arasında protokoller imzalanmasından memnuniyet duyduğunu ve bu protokolleri, Güney Kafkasya daki anlaşmazlıkların çözümü için bir adım olarak gördüğünü  belirtti.
AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner in  açıklamasında, Komisyon, bunun Güney Kafkasya bölgesinde barışa ve istikrara yönelik cesur bir adım ve iki tarafın uzlaşmaya hazır olduğunu gösteren gerçekten tarihi bir karar olduğunu düşünüyor  ifadesini kullandı.

BAKÜ: KARABAĞ SORUNU ÇÖZÜLMEDEN TÜRK-ERMENİ İLİŞKİLERİ NORMALLEŞMEMELİ  

 
Azerbaycan, Ermenistan güçlerinin işgal altındaki Azeri topraklarından çıkarılmadan Türkiye nin, Ermenistan ile ilişkilerini normalleştirmesinin Azerbaycan ın çıkarlarına aykırı olduğunu  bildirdi.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, her devletin başka bir devletle ilişkisini belirlemesinin o devletin kendi egemenlik  hakkı olduğu ifade edilerek, Ancak, Ermenistan güçleri Azerbaycan ın
 işgal edilmiş topraklarından çıkarılmadan, Türkiye nin, Ermenistan ile ilişkilerini  normalleştirmesi Azerbaycan ın ulusal çıkarlarına aykırıdır ve Azerbaycan ile Türkiye arasında tarihi köklere dayanan kardeşlik ilişkilerinin ruhuna gölge  düşürür görüşüne yer verildi.


RUSYA: İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİNİ DESTEKLİYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Lavrov, Zürih teki imza töreninden sonra Rus gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi sürecini desteklemeye ve iki ülkeyle daha fazla işbirliği projeleri uygulamaya hazır olduklarını belirterek, söz konusu işbirliği alanlarına da elektrik enerjisi, ulaştırma ve iletişim konularını örnek olarak gösterdi.


İNGİLTERE: PROTOKOLÜN İMZALANMASINDAN MEMNUNUZ

İngiltere Adalet Bakanı Jack Straw, Türkiye  ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulması ve geliştirilmesine ilişkin protokollerin imzalanmasından dolayı çok memnun olduğunu söyledi.

Straw, Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası nın Londra da, Royal Garden  Otel de düzenlediği ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek in de katıldığı yıllık baloda,  A.A muhabirinin imzalanan protokollerle ilgili sorusunu yanıtladı.

Türkiye ve Ermenistan ın protokolleri imzalamalarından dolayı çok memnun  olduğunu belirten Bakan Straw, İlişkilerde şimdiye kadar kaydedilen  ilerlemeleri memnuniyetle karşılıyorum. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül ün Erivan a yaptığı ziyaret de çok önemli bir adımdı” dedi.

ERMENİ DİASPORASI PROTOKOLE TEPKİLİ

Ermeni diasporasının, Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki kurulması ve geliştirilmesine ilişkin  imzalanan protokollere tepkili olduğu belirtildi.

Merkezi Erivan da bulunan Arminfo ajansının haberine göre, İsveç teki Ermeni Federasyonu Başkanı Vahagn Avediyan, söz konusu protokollerin Ermenistan ile diaspora arasındaki ilişkileri parçaladığını  ifade ederek,  protokollerin imzalanmasından sonra, diasporanın atacağı ilk adım, Ermenistan ı  finanse etmeyi durdurmaktır dedi.
HÜRRİYET


Haber Tarihi : 11-10-2009
Haber :
Bu Haber 1670 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler" Habere Ait Video
 
 
 
"Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler" Haberin Yorumları
 
 

Haber Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - Ankara da Domuz Gribi >>
 - Fırtına ya Dikkat >>
 - Türkiye Ermenistan Maçında Şok Gelişme >>
 - Tarihi Adımlar >>
 - ÖZEL HAREKAT DAİRESİ BAŞKAN ININ ŞOK OTOPSİ RAPORU >>
 - Atatürk ün Dinsiz Olduğunu Söyleyenlere Yanıt >>
 - Katil Toruna 2 Kez Ömür Boyu Hapis >>
 - Baykal Erdeoğan a 6 Sayfalık Mektup Yazdı >>
 - Bu Gezegende Yaşam Var >>
 - Eiffel Kulesi Türk Bayrağıyla Renkleniyor >>
 
"Ermeni Protokolüne İlk Tepkiler" Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Burçin GÜLER
Genel Yay.Yön. Yrd
Haber Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com