Anasayfa

Sağ Duyu

 80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

Hafız Mehmet Taktak vefat etti ...  >>
 80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil


Dünyanın farklı yerlerinde muhafaza edilen ve Hazreti Osman a nispet edilen en eski mushaflar eski Diyanet İşleri Başkanı Tayyar Altıkulaç ın gayretleri ile yayımlanıyor.

 

Son olarak Kahire deki Hazreti Osman mushafı IRCICA tarafından yayımlandı. İlk kez ayrıntılı olarak incelenen mushaflar Kur anın okunuşu kadar yazılışıyla da değişmeden günümüze ulaştığını gösteriyor. Kadim nüshaları ilk kez harf harf inceleyip yayına hazırlayan Dr. Tayyar Altıkulaç, Bu mushaf da gösteriyor ki, Kur an-ı Kerim sadece hafızların okuyuşları ile değil, yazısı ile de korunmuştur ve on dört asır önce nazil olup yazıldığı gibi elimizdedir diyor.

 

Tayyar Altıkulaç, 1969 yılında Kahire ye gittiğinde el-Meşhedü l-Hüseynî de muhafaza edilen mushafı da görmek istemiş, ancak buna görememişti. Yıllar sonra Topkapı mushafı üzerinde çalışmalara başladığında o dönemde IRCICA Genel Sekreteri olan Ekmeleddin İhsanoğlu nun Mısır hükümeti nezdinde yaptığı girişimlerle mushafın çekimlerine ulaşmış. Deri üzerine 57x68 cm ebadında, 80 kg ağırlığındaki mushaf, 1.087 varaktan ibaret. Tayyar Altıkulaç, kadim mushaflar üzerinde yaptığı incelemelerde hiçbirinin Hazreti Osman tarafından yazdırılan mushaflardan olmadığı, ancak onlardan çoğaltılan ilk nüshalar oldukları neticesine varmış. Altıkulaç, Kahire deki mushafın da Hazreti Osman tarafından Kûfe ye gönderilen mushaftan çoğaltıldığını söylüyor. Altıkulaç a göre ilk kez harf harf ele alınıp incelenen Kahire mushafının en önemli özelliği, bugün okuduğumuz Kur an-ı Kerim in orjinalliği konusunda aynen Topkapı ve Türk ve İslâm Eserleri Müzesi mushafları gibi bütün insanlığa verdiği mesaj. Altıkulaç, Bu mushaf da gösteriyor ki, Kuran-ı Kerim sadece hafızların okuyuşları ile değil, gerçekten yazısı ile de korunmuştur ve on dört asır önce nazil olup yazıldığı gibi elimizdedir. Bu mushaflar bu gerçeğin tartışmasız şahitleridir. Nübüvvet kaynağından çıktığı berraklığı ile bugünlere ulaşan ve bu niteliğinin sonsuz sayıda sesli ve yazılı şahitleriyle tüm insanlığın hep gündeminde olan bu mukaddes sisteme inananlara gıpta etmek, onların tükenmek bilmeyen hazlarına imrenmek tabiidir diyor.

 


Haber Tarihi : 9-10-2009
Haber :
Bu Haber 1673 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil " Habere Ait Video
 
 
 
"80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil " Haberin Yorumları
 
 

Sağ Duyu Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - Hafız Mehmet Taktak vefat etti >>
 - Çarşaf ve peçe yasaklansın dediler >>
 - 4. Din Şurası Pazartesi günü toplanıyor >>
 - Camiler işportacılardan arındırılamıyor >>
 - Kutsal topraklarda HacKart la ucuza konuşulacak >>
 - 80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil >>
 - Başörtülü diye muayene etmedi >>
 - Tartışmalı mahyaların sorumlusu Vakıflar >>
 - Anayasa Mahkemesi, Kur an kursları ile ilgili kararını açıkladı >>
 - Orta Asya nın en büyük camisi yapılıyor >>
 
"80 kiloluk Kuran ı Kerim en iyi delil " Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Gözde TUNCA
Sağ Duyu Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com