Anasayfa

Sinema - Tiyatro

 Halit Refiğ hayatını kaybetti  
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

"Mustafa", TV de ilkkez...  >>
 Halit Refiğ hayatını kaybetti   Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
Halit Refiğ hayatını kaybetti  


 Halit Refiğ, 28 Ağustos tarihinden bu yana safra kesesinde tümör teşhisi ile Memorial Hastanesinde tedavi görüyordu. Durumu kötüleşen Refiğin bu sabah saat 08.20 sıralarında hayatını kaybettiği açıklandı.

Halit Refiğ kimdir?

1934te İzmirde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamladı. Robert Kolej Mühendislik Bölümünde okudu. Okul bittikten sonra askerliğini yedek subay olarak Korede yaptı. Bu sırada amatörce 8mm filmler çekti.

1956da, Nijat Özön ile birlikte yayınladıkları "Sinema", "Kim" isimli dergilerde, "Yeni Sabah" ve "Akşam" gazetelerinde sinema eleştirileri yazdı. Atıf Yılmazın "Yaşamak Hakkımdır" isimli filmin asistanlığını yaparak sinema alanındaki ilk çalışmasını gerçekleştirdi.

1960ta ilk film olan "Yasak Aşk"ı çekti. 1963te Şehirdeki Yabancı, 1964te Gurbet Kuşları, Haremde Dört Kadın, Bir Türke Gönül Verdim filmlerini çekti ve bu filmlerle Moskova, Yeni Delhi ve Sorrento Film Festivallerinde çeşitli ödüller kazandı. 1964 yılında Gurbet Kuşları ile Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülünü aldı.

70li yıllarda Türk sinemasının bunalıma girmesiyle Televizyon filmlerine yöneldi. 1974de Türkiyede ilk defa İDGSA Film Arşivi tarafından başlatılan eğitim çalışmalarına katıldı ve Sinema Kurslarında öğretmen olarak görev aldı. 1975den itibaren İDGSA Sinema-TV Enstitüsünde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı.

1975te TRT Kurumu adına çektiği "Aşk-ı Memnu" ile TV dizilerine öncü oldu ve dikkatleri üzerine çekti. TRTde danışman kurulunda görev aldı. TRT Kurumu adına 1981 yılında gerçekleştirdiği Kemal Tahirin aynı adlı romanından uyarladığı "Yorgun Savaşçı" adlı filmin yakıldığı ilan edildi. Bu film, 1993te televizyonlarda gösterildi.

1976 da ABDde Wisconsin Üniversitesinde, 1984 yılında Ohio Denison Üniversitesinde eğitim çalışmalarına katıldı. Öğrencileri ile birlikte "The Intercessors", "In the Wilderness" adlı filmleri gerçekleştirdi. Olgunluk döneminde daha çok düşünsel yanı ağır basan ürünler verdi. "Teyzem", "Hanım", Karılar Koğuşu, "İki Yabancı", "Köpekler Adası" gibi filmleriyle yurt içinde ve dışında birçok ödül kazandı. Yurt dışındaki festivallerde filmleri için özel bölümler ayrıldı, çeşitli konferans, seminer v.b. toplantılara konuşmacı olarak katıldı. Yaşamı ve filmleri üzerine detaylı söyleşilerin yer aldığı "Düşlerden Düşüncelere adlı bir kitap vardır (İbrahim Türk, Kabalcı yayınları, 2001).

11 Ekim 2009 günü 75 yaşında İstanbulda vefat etti.


Haber Tarihi : 11-10-2009
Haber :
Bu Haber 1670 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"Halit Refiğ hayatını kaybetti  " Habere Ait Video
 
 
 
"Halit Refiğ hayatını kaybetti  " Haberin Yorumları
 
 

Sinema - Tiyatro Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - "Mustafa", TV de ilkkez >>
 - Bir "Nefes"te izleyeceksiniz >>
 - Altın Portakal Film Festivali nin 46.sı düzenlendi >>
 - Filmekimi nin 8.düzenleniyor >>
 - Tarık Akana coplu, biber gazlı saldırı >>
 - Münir Özkul yoğun bakımda >>
 - Halit Refiğ hayatını kaybetti   >>
 - Cadde Hikayeleri >>
 - Şehir Tiyatrosu 95 Yaşında >>
 - Bu Hafta 6 Yeni Film Sinemaseverlerle Buluşuyor >>
 
"Halit Refiğ hayatını kaybetti  " Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Sena TOPÇU
Sinema - Tiyatro Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com