Anasayfa

Anne-Bebek

 Prematüre bebek
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

Hamilelik Belirtileri...  >>
 Prematüre bebek Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
Prematüre bebek


Prematüre bebek: Otuzyedinci gebelik haftası tamamlanmadan doğan bebeklere prematüre bebek denir. Erken doğan bebekler zamanında doğanlara göre daha çok sorun yaşarlar, gelişimleri de diğer bebeklere göre daha yavaştır. Özellikle 1500 gramın altında doğan bebeklerin gerek fiziksel gerek motor gelişim açısından yaşıtlarını yakalamaları daha uzun zaman alabilir. Prematüre bebekler anne karnındaki gelişimleri tamamlanmadan doğdukları için çeşitli organ sistemlerine ait değişik sorunlarla karşılaşılabilir. Akciğerlerinde surfaktan denen bir maddenin yeteri kadar yapılamamasına bağlı doğumdan hemen sonra solunum sıkıntısı, morarma ve inleme görülebilir. Respiratuvar distres sendromu olarak bilinen bu hastalık ciddi bir durumdur ve tedavide solunum desteği ve eksik olan surfaktanın yerine konması gerekir.
Yine erken doğan bebeklerde beyindeki solunum merkezinin yeteri kadar olgunlaşamamasına bağlı olarak zaman zaman solunum durabilir. Apne olarak adlandırılan bu durum bebek büyüdükçe azalarak kaybolur. Ancak bazı bebeklerde hayatı tehdit edecek kadar şiddetli olabilen bu durum çok yakın takip ve ciddi tedavi gerektirir.

Prematüre bebeklerde sindirim sistemindeki olgunlaşma eksikliğine bağlı, beslenme intoleransı, kusma gelişebilir. Zamanında müdahele edilmezse bebek nekrotizan enterokolit denilen ve hayatı tehdit eden bir aşamaya kadar gelebilir. Ayrıca 34. gebelik haftasını tamamlamadan doğan prematürelerin emme-yutma-nefes alma işlemlerini ardarda düzenli yapamadıkları için beslenme sondasıyla beslenmeler gerekir. Bu bebeklerde görme ve işitmeye ait sorunlar da zamanında doğan bebeklere göre çok daha sık rastlanır. Karaciğer enzimlerin olgunlaşmasını tamamlamasına bağlı olarak sarılık da hem daha sık görülür, hem de daha uzun sürer.
Bağışıklık sistemlerinin tam gelişmemesine bağlı prematürelerde enfeksiyona yatkınlık vardır. Bu nedenle bebeklere dokunmadan önce mutlaka ellerin yıkanması ve enfeksiyonu olan kişilerin prematüre bebeğin olduğu ortama girmemesi gerekir.
Otuz yedinci hamilelik haftanızı (259 gün) tamamlamadan önce doğan bebeğiniz, tıp dünyasında prematüre olarak kabul edilir. Bu açıdan bebeğinizin doğum zamanını doğru saptaya bilmek önemlidir.

Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Dr. Ramazan Harmancı: "Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde ilk amacı, bebeğin yaşamının devamının sağlanmasıdır. Bunun için gerekiyorsa, solunum desteğinde bulunulmalı ve ihtiyaç halinde solunum cihazları kullanılmalıdır. Bebeğin kalp ve böbrek fonksiyonları yakından izlenmeli ve enfeksiyon riskine karşı gereken tedbirler alınmalıdır." diyor. Prematüre doğan bebeğinizin cilt altı yağ dokusu az olduğu için vücut ısısını koruyamaz. Yaşamının ilk günlerinde ortam ısısı 30 derecelere kadar yükseltilmelidir. Bebeğiniz taburcu olduktan sonra da bu duruma dikkat etmelisiniz. Mesela; ona banyo yaptırırken, çok çabuk olmanız gerekir. Hatta yıkamadan sadece silerek hijyenini sağlamanız önerilir.

Bebeğiniz doğar doğmaz en kısa sürede, enteral yolla beslenmesi mümkünse ağızdan, değilse midesine yerleştirilen bir sonda yardımıyla beslenmesine başlanmalıdır. İlk gıda olarak, mutlaka anne sütünüzü vermelisiniz.

Prematüre bebeklerde beslenme
Ebeveyn olma rolünüz doğumunuzdan itibaren başlar. Deneyimli bir sağlık personeli tarafından bilgilendirilmelisiniz ve bebeğinizin tedavi sürecine dahil olmalısınız. Bebeğinizle hemen temasa geçmelisiniz ve elinize alabiliyorsanız emzirmeyi denemelisiniz. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, prematüre bebekler ne kadar kısa sürede ağızdan beslenmeye başlarsa, o kadar hızlı kilo aldıklarını göstermiştir.

Anne sütünüz, prematüre bebeğiniz için de en iyi gıdadır. Anne sütünüzün enfeksiyonlara karşı koruyucu özellikler taşıması, uzun zincirli yağ asitlerinin bulunması, bebeğinizin enfeksiyonlara karşı direncini artırmakta ve uzun dönemde mental gelişimini hızlandırmaktadır, ancak özellikle küçük prematüre bebeklerin, yalnızca anne sütü ile beslenmesi durumunda, büyüme ve gelişmelerinin beklenen düzeyde olmadığı görülmüştür. Anne sütünüz az veya hiç yok ise, özel prematüre bebek mamalarını kullanabilirsiniz. Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Dr. Ramazan Harmancı: "Anne karnında gelişmesi normal olan ve erken doğan bebekler, 6-12. ay civarında zamanında doğan bebeklerin ağırlık, boy ve baş çevresi değerlerine ulaşırlar, ancak 1500 gr altındaki bebeklerde, doğumdan sonraki ilk aylarda istenen hızda büyüme ve gelişme göstermedikleri görülmüştür. Çok düşük kilolu küçük prematüre bebeklerin ise, normal boy ve ağırlığa ancak puberteden önce erişebildikleri gözlenmiştir. Ayrıca bu bebeklerin doğumdan sonraki gelişmeleri 40. haftayı tamamladıktan sonraki haftalara göre değerlendirilmelidir. Örneğin; 32 haftalık doğan ve şu an 12 haftalık bir bebek, 4 haftalık kabul edilir. Buna düzeltilmiş yaş denir ve 3 yaşına kadar büyümeleri düzeltilmiş yaşa göre değerlendirilir." diyor.

Prematüre bebeklerde boy ve ağırlık artışı sağlıklı olmalıdır. İlk aylarda bebeğinizde günlük 40–50 gram ağırlık artışı olmalıdır. Ayrıca prematüre bebeğinize D vitamini, 1. aydan itibaren demir ve doktorunuzun gerekli görmesi durumunda kalsiyum, florür, fosfor takviyesi yapılabilir. Düzeltilmiş yaş 6 ay olunca, ek gıdalara geçme konusunda doktorunuzdan yardım istemelisiniz.
Nörolojik sorunlar
Tıp ve teknolojideki ilerlemeler sayesinde, çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin yaşama oranları da arttırmıştır. Yüksek riskli bebeklerin %10unda 6. aydan sonra beyinle ilgili istenmeyen yan etkiler görülebilmektedir. Beyin felci (Serebral palsi), zihinsel gerilik, motor hareketlerde gerilik (zamanında oturma, emekleme, yürümenin yapılamaması), görme sorunları (ROP: prematüre retinopatisi), sinirsel işitme kaybı, kafa içinde sıvı toplanması ve baş çevresinde beklenenden hızlı büyüme gibi sorunlar sık görülmektedir. Ayrıca ileri yaşlarda algılama ve anlama sorunları (dikkat eksikliği), konuşmada gecikmeler, okul başarısında düşüklükler de gözlenebilmektedir. Tüm sorunlar erken saptanıp, gerekli rehabilitasyon, tıbbi ve cerrahi tedavi ile en aza indirilebilmektedir.
Prematüre bebeğiniz, doktor kontrolü ile hem büyüme hem de zihinsel fonksiyonları açısından çok sıkı takip edilmelidir. Zamanında ve gerekli nörolojik ya da zihinsel gelişim testleri ile bebeğinizde oluşabilecek birçok ilerleyici hasarı en aza indirilebilmektedir.

Karşılaşılabilecek olası hastalıklar
Prematüre bebeğinizin bağışıklık sisteminin yetersiz olması nedeniyle, hayatının ilk yıllarında diğer çocuklara göre daha sık enfeksiyonlara yakalanabilir. Özellikle de, mekanik solunum desteği alan veya kronik akciğer hastalığı gelişen bebeğinizde, sık akciğer enfeksiyonları (hışıltılı bebek hastalığı) görülebilir. Ayrıca beslenme sorunları nedeniyle, kilo alımında gerilikler ve boy kısalıkları, gastroözafagial reflü; daha ileri yaşlarda ise, şeker hastalığı, obezite ve hipertansiyona yakalanabilir.
Prematüre bebeklerde aşılama
Prematüre bebeğinizin aşıları, ne kadar erken doğduğuna bakılmaksızın, doğduğu gün dikkate alınarak, zamanında doğan bebeklerde olduğu gibi uygun olan aylarda aşıları yapılmalıdır. Ayrıca aşı dozlarının da azaltılması gerekmez, ancak bebeğinize Hepatit B aşısının yapılabilmesi için ağırlığının 2 kg, boğmaca ve verem aşılarının uygulanabilmesi için ise, 3 kg olması beklenir.
Prematüre bebeğiniz, zamanında doğan bebeklere göre daha düşük boy ve ağırlığa sahip olur. Bunların yanı sıra, bebeğinizin doğum haftasına göre onu başka sorunlar da bekleyebilir.

Prematüre bebeğinizin, yenidoğan döneminde karşılaşılabileceği sorunlar

1) Cilt yapısı: Bebeğinizin erken doğum zamanınla orantılı olarak, deri altı yağ dokusu azalır. Derisi ince ve kıvrımlı olur. Çok çabuk ısı kaybeder ve bu süreçte enfeksiyonlara yatkınlığı fazladır.

2) Solunum sistemi: Prematüre bebeğinizde oluşabilecek en önemli sorun, akciğerlerinin yeterince gelişememesi nedeniyle görülebilen, respiratuar distres sendromudur (RDS). Bu hastalığın ağırlığı, bebeğinizin prematürelik derecesiyle değişmekle birlikte oda ısısında morarma, göğüs kafesinde içe çökme ya da çekilmeler, solunum sayısında artış, morarma gibi belirtileri görülebilir. RDS, tüm canlı doğumların yaklaşık %2sinde görülür. Düşük doğum ağırlıklı bebeğinizde (2500gr) bu oran %14e çıkar. 28. hafta ve altındaki bebeğinizde ise bu oran %60–80, 28–32. haftalarda %50, 32–36. haftalar arasında %15–30 ve zamanında doğan bebeğinizde %1den daha azdır. RDS’li bebeğinize mutlaka solunum desteği gerekir. Ayrıca akciğer gelişimini hızlandıran sürfaktan isimli ilaçları da kullanması doktoru tarafından önerilebilir. Son yıllarda yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kullanılan solunum cihazları, diğer aletlerdeki teknolojik gelişmeler ve bu alanda artan bilgi birikimleri, çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin dahi hayatta kalma oranlarını ve yaşam kalitelerini belirgin olarak artırmıştır.

Prematüre bebeğinizin karşılaşabileceği bir diğer sorun da “yenidoğanın geçici takipnesi” adı verilen hastalıktır. Bu hastalık, hem prematüre hem de zamanında doğan bebeğinizde görülebilir. Özellikle bebeğinizin cinsiyetinin erkek olması, doğum eyleminizin uzun sürmesi, sezaryen ile doğumunuz ve bebeğinizin iri olması, bu hastalığın oluşumunu kolaylaştırır. Genellikle tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Yine prematürlerde apne (Solunumun 20 saniye ve daha uzun sürmesi, kalp hızında yavaşlama) ve akciğerde hava kaçaklarının, görülmesi diğer solunum yolu hastalıklarındandır.

3) Kalp ile ilgili sorunlar: Prematüre bebeklerin genelinde en sık karşılaşılan hastalık duktus arteriozusun açık kalması (PDA)dır. Zamanında doğan bebeğinizde, duktusun ilk gün %50, 2. gün %90, 3. günde ise tamamen fonksiyonel olarak kapandığı saptanmıştır. Prematürelerde, PDA 8/1000 oranında görülmektedir. Ekokardiyografi ile tanı konur ve mutlaka tedavi edilmelidir. Eğer bebeğiniz böyle bir durumda tedavi edilmezse, kalp yetmezliği ve akciğer ödemi gelişebilir.

4) Merkezi sinir sistemi ile ilgili sorunlar: Prematüre bebeğinizin doğumundan önce, doğumu sırasında veya doğumundan hemen sonraki dönemde, oksijensiz kalma ve kan basıncındaki değişiklikler nedeniyle kafa içi kanamaları, konvülzyonları gelişebilir. İlerleyen aylarda bebeğinizde beyin felci (spastisite), işitme, konuşma ve görme bozuklukları, zihinsel gerilik, algılama ve anlama ile ilgili sorunlarla da karşılaşabilirsiniz.

5) Sindirim sistemi ile ilgili sorunlar: Bebeğinizin emme hareketi, 28. hamilelik haftanızdan itibaren gelişmiştir. Bununla birlikte 34. haftadan küçük doğan bebeğinizin ağzından beslenmesi için gerekli gücü, emme, yutma ve nefes alma koordinasyonu gelişmemiştir. Bebeğinizi, 30. haftasından itibaren küçük bir kap ile ağzına akıtarak, 34. haftadan sonra emme şeklinde beslemelisiniz. Ayrıca prematürelerde diğer organlar gibi sindirim sistemi de tam gelişmediği için bebeğinizin beslenmesinde güçlüklerle karşılaşılabilirsiniz. Kusma, karında şişlik, midedeki sütün sindirilememiş olması gibi durumların varlığında, beslenme intoleransından bahsedilir ve bu durumlarda, bebeğiniz doktorunuzun uygun gördüğü şekilde tedavi edilmelidir. Ayrıca prematüre bebeklerde nekrotizan enterokolit (NEK) denilen bağırsak kanlanmasının azalması ve enfeksiyonla seyreden bir hastalık da sıklıkla görülebilmektedir.

6) Diğer sorunlar: Prematüre bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiştir. Bu nedenle, enfeksiyonlara yatkınlığı, böbrek fonksiyonlarında ki yetersizlikleri sonucu elektrolit dengesizlikleri ve böbrek yetmezliğinin görülme olasılığı yüksektir. Ayrıca bebeğinizde hem prematürelik hem de yenidoğan yoğun bakım ünitesindeki yatış süresince gelişebilecek komplikasyonlar nedeniyle, görme ve işitme sorunları da görülebilir. Kasık fıtıkları, inmemiş testis, kan şekeri düzensizlikleri, demir eksikliği, kalsiyum ve fosfor metabolizması bozukluklarının da görülmesi muhtemeldir.

Prematüre bebeklerin yaşama şansı
Günümüzdeki tıp ve teknolojideki ilerlemeler sayesinde, prematüre doğan bebeklerin yaşama oranlarını artırmıştır. Son yıllarda bebeklerin yaşama şansı 23. hamilelik haftasında %5–41, 24. hamilelik haftasında %33–57, 25. hamilelik haftasında %60–69, 26–27. hamilelik haftasında %71-78e yükselmiştir. Tabii prematüre bebeklerin hayatta kalma oranları yükselince, ilerleyen aylarda istenmeyen yan etkilerin görülme oranları da artmıştır.


Haber Tarihi : 10-10-2009
Haber :
Bu Haber 1739 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"Prematüre bebek" Habere Ait Video
 
 
 
"Prematüre bebek" Haberin Yorumları
 
 

Anne-Bebek Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - Hamilelik Belirtileri >>
 - Prenetal Tanı nedir? >>
 - İkiz Bebek Büyütmek >>
 - Hamile Kıyafetleri Nasıl Olmalıdır? >>
 - Bebeğin İlk Oyuncakları >>
 - Hamilelikte Sigara >>
 - Ultrason Nedir? >>
 - Prematüre bebek >>
 - Bebeklerde Uyku Düzeni >>
 - Bebeklerde Diş Ne Zaman Çıkar? >>
 
"Prematüre bebek" Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Duygu YILDIZ
Anne-Bebek Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com