Anasayfa

Aşk

 AŞK ACISI VE ERKEKLER...
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

VARSIN AŞKIN GÖZÜ KÖR OLSUN...  >>
 AŞK ACISI VE ERKEKLER... Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş
AŞK ACISI VE ERKEKLER...


Aşk bu nerde başlar biter bilinmez. Bilinen gerçeklere bakalım; yurt dışında yayınlanan sağlık dergilerinden biri geniş çaplı bir araştırma yapmış "aşk acısına" na dair. Aşkta erkek mi kadın mı daha çok acı çekiyor araştırmasının sonucu erkekler olmuş. Ve her 4 erkekten birinin yaşadıkları aşk sona erince bunalıma girdiği belirlenmiş. Araştırmaya göre özellikle 36-45 yaş arasındaki erkeklerin yüzde 36 sı, 46-55 yaşlarındaki erkeklerin yüzde 29 u terk edildiğinde şoka girdiğini ortaya çıkarmış. Terk edilmek, aldatılmak ve kullanılmanın acı verdiği ortaya çıkmış. Erkeklerin yüzde 68 i aşkta dalga geçilmekten, yüzde 52 si aşkına karşılık alamamaktan, yüzde 34 ü ise yüz üstü bırakılmaktan korktuğunu ifade etmiş. Aşk acısına en iyi ilacın yeni bir aşk yaşamak olduğunu söylemiş erkekler. Yüzde 35 i ise başka kadınlarda teselli aradığını vurgulamış.

PEKİ NEDEN ERKEKLER

 

Aşkta acı çekenin neden erkekler olduğu konusu araştırmaya gerek kalmadan da söylenebilir. Gayet basit; kadınlar duygularını her zaman daha kolay ifade ederler çünkü. Üstelik erkekler her zaman güçlü, cesur, başarılı gibi sıfatları ister istemez üzerlerine yapışık bulurlar. Erkek ağlamaz, erkek söylenmez, erkek dayanıklıdır gibi insanı insanlığından uzaklaştıran saçma sapan kalıplar  erkeklerin bu duyguları kendi içinde yaşamasına neden olur. İfade etmek zayıflık belirtisi gibi dayatılır ya da yüklenir. Ve tabii sahiplenme duygusu erkeklerde daha fazla olduğu için aslında biten aşklardan sonra onlar daha çok acı çeker!                                                   

ERKEKLER DE AĞLAR

 

Araştırmada kadınların sadece yüzde 21"inin aşk acısı çektiği saptanmış. Aşk acısı çekenlerin sadece yüzde 17"si deneyim kazanarak güçlendiğini de itiraf edebilmiş. Gerek erkeklerin, gerekse kadınların yüzde 23"ü bir daha aşık olmamak için çaba sarf edebileceğini vurgulamış. Aşkta hüsrana uğrayan erkeklerin yüzde 63"ü, kadınların da yüzde 49"u en az bir kere ağladığını da söylemiş.

AŞK HASTALIĞI

 

Bu arada Avusturalyalı Psikoloğ Gerti Senger "aşk hastalığı" ya da "kırık kalp sendromu" adını verdiği durumu araştırmış. Senger 23 ve 53 yaşları arasındaki 30 kadın ve 30 erkeği ayrılık acısı açısından inc e l e m i ş . Sonuç ilginç; Senger araştırmasında ayrılık acısıyla insanlardaki yaratıcılık potansiyelinin yükseldiğini, birçok yeteneğin bu sayede açığa çıktığını keşfetmiş. Bu arada kadınlar ortalama olarak 14.7 ay bu acıyla boğuşurken, erkekler acılarını 10 ayda atlatıyorlarmış.

 

AŞAMA AŞAMA ACI

 

Acının da aşamaları var. Onu da inceleme kapsamına almış.Gergi Senger

 

BİRİNCİ AŞAMA: Bu aşamada "bir şeylerin yolunda gitmediği" hissi çıkıyor ortaya. Konuşma ve bedensel temas azalıyor.

İKİNCİ AŞAMA: Ayrılık kesinleşince. "boşluk" ya da "kilitlenme" devri başlıyor. Kişinin günlük hayata olan ilgisi azalıyor.

 

ÜÇÜNCÜ AŞAMA "Geçiş ritüeli" olarak adlandırılan bu aşamada; çiftler yeniden yakınlaşmaya çalışıyor, ayrılıp barışmalardan oluşan bu süreç çoğu zaman zahmetli ve sonuçsuz kalıyor.

 

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: İnsan kendisini çok yalnız ve aidiyetsiz hissediyor. Aşk hastası olan insan sıcak, karanlık ve yumuşak olan yatağına gömülerek annesinin rahmine dönüş hissini arıyor. Kendine verdiği değerde ciddi bir azalış oluyor.

 

BEŞİNCİ AŞAMA: Ayrılık kabullenildiğinde "biz"den "ben" düşüncesine dönülüyor. Gelecek planları yapılıyor. Kişi kendisini yeni bir ilişki için hazır hissediyor.


Haber Tarihi : 13-10-2009
Haber :
Bu Haber 1673 kişi tarafından okunmuştur. 
 
"AŞK ACISI VE ERKEKLER..." Habere Ait Video
 
 
 
"AŞK ACISI VE ERKEKLER..." Haberin Yorumları
 
 

Aşk Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - VARSIN AŞKIN GÖZÜ KÖR OLSUN >>
 - AŞK ACISI VE ERKEKLER... >>
 - BİTTİ! >>
 - EY AŞK ! >>
 - SENİ SEVMEKTEN VAZGEÇMEDİM! >>
 - AŞK YAŞAMAK İÇİN Mİ? ÖLMEK İÇİN Mİ? >>
 - KİTAPLARDA AŞK >>
 - AŞKIN BÜNYEYE ZARARLARI >>
 - ÇOCUK KALBİYLE AŞK >>
 - AŞKIN YAŞI YOK...; >>
 
"AŞK ACISI VE ERKEKLER..." Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Aysun Geçit
Aşk Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com