Anasayfa

Evlilik

Gelinlik      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER

 Damatlık

Damatlar şimdi çok şık...


Düğün denince her ne kadar akla bembeyaz kıyafeti içinde gelin gelse de damatların gelinlerin yanında sönük kalması günümüzde pek söz konusu değil. Eski zamanlarda damat düğünde sadece bir takım elbise giyerken gerek modanın değişmesi ve erkek kıyafetlerinin model açısından zenginleşmesi gerekse erkeklerin artık bakım ve görünüşlerine özen göstermeleri bu standardı değiştirdi. Bu nedenle damatlar düğünde giyecekleri kıyafetlerini seçerken gelinler kadar olmasa da yine de çok zaman harcıyor ve daha çok özen gösteriyorlar.

Zihniyetin dışarı yansıma şekillerinden biride davranışların yanı sıra giyim anlayışıdır. Kişinin anlayısı estetik zevk ve beğenilerini, ekonomik durumlarını, mensup oldukları veya olmak istedikleri sinıfın ipuçlarını verir. Kısaca giyim sahip olunan zihniyetin sembollesmiş şeklidir.
Bir bayanın şıklığı kadar, bir beyin şıklığı da göze hoş gözükür.
Takım elbise, gömlek kravat, mendil, kol dügmesi, kemer ve ayakkabı uyumu bir erkeğin titizliğini ve bakımını ön plana çıkartır.

Bunun yanında da özel davet ve balolarda, bir kadının tuvalet giymesi kadar erkeğin smokin giymesi de o kadar önemlidir. Hele hele dügün gününde gelin hanımın gelinlik, damat beyin de smokin giymesi ne kadar hoş gözükür göze. Öyle değil mi?

Smokin, frakin kuyruğu kesik halidir. İtalyan’lar smokin, İngiliz’ler evining wear, Amerikalilar tuxedo der. Alfaka veya lastikotin kumaşlarından yapılır. Yakaları saten ipeklidir. Pantolonun kenarı saten kurdeleyle asağı kadar inmesi gerekir. Smokinin en önemli aksesuarı papyon ve kuşaktır. Mutlaka olmasi şarttır. Smokinde cep mendili olması gerekmez. Atatürk yaka gömlek beyaz olmalıdır. Eğer yakaya çiçek takılacaksa mutlaka beyaz olmalıdır.

Frak ise 18.ci yüzyılda ava gidenler at üstünde uzun ceketler ya da paltolar yerine ortadan yırtmaçlı kuyruğu ikiye ayrılan bir kıyafet ortaya çıkarttilar. Böylece ata daha rahat bindiler. İlk zamanlar bu kıyafet kırmızı, daha sonra ise siyaha dönüştü. Diz altı olan bu kıyafet zamanla diz hizasına getirildi. Frakta üç adet süs düğmesi vardır. Kesinlikle önü kapanmaz. Mutlaka beyaz gömlek ve beyaz papyon takılır. Kış aylarında tercih edenler krem ya da beyaz yelek kullanabilirler. Çoğunlukla bu kıyafeti sefirler giyer. Smokin ve frakın en önemli özelliği Şudur; Frak gündüz, smokin ise gece giyilir.
 Damatlık Haberleri
  Evlilik Aşkı Öldürürmü...
130 bin TL ye altın gelinlik...
 Damatlık İlgili Reklamlar

 

 
 

Onur GÜNAL
Evlilik Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com