Anasayfa

Evlilik

Gelinlik      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER

 Alyans - Takı

Alyans Seçimi

Alyans verilen kararın simgesidir... Zevkinize uygun bir model bulabilmek için yeterli zaman ayırmalısınız. Bu nedenle yüzüğünüzü seçmek için düğünden en az üç ya da dört ay öncesinden kuyumcu turlarınıza başlayın.

Sarı altın hala gözde
Son yıllarda platin ön plana çıksa da, belki de yüzüğün geleneksel rengi olduğu için, sarı altın hala gözde. Üstelik zamanla kararmaması ve bozulmaması bakımından da kullanımı daha kolay. Ancak beyaz ve kırmızı altının değerli taşlarının rengini daha güçlü gösterdiği de reddedilemez bir gerçek.

Özel tasarım için...
Özel bir tasarım yaptırmak istiyorsanız bunun için 3-6 haftalık bir süre gerekiyor. Yüzüğün ilk önce kalıbı hazırlanıyor, böylece parmağınıza uyup uymadığı hakkında fikir edinebiliyorsunuz.

Yüzük alırken...
Yüzük alırken parmağınıza rahat ve tam oturmasına dikkat edin. Yüzük parmağınıza tam olduysa bile yorgunluk ya da sıcak yüzünden parmağınızın şiş olabileceğini göz önünde bulundurun.

Nikah yüzüğü ile nişan yüzüğü uyumlu olmalı
Bir diğer konu da nikah yüzüğünüzün nişan yüzüğünüzle uyumlu olması. Farklı materyal ve biçimdeki iki yüzüğü bir arada kullanmanız elinizde hoş bir görünüm oluşturmayacaktır. Bu yüzden alyansınızı seçerken nişan yüzüğünüzü de yanınıza alın. Ayrıca diğer takılarınızı seçerken de yüzüğünüz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Renkli taşların büyüsü...
Modern bir görünüm yaratmak için sarı ve beyaz altının, hatta kırmızı altının birlikte kullanıldığı alyans modelleri bulabilmek artık çok kolay. Bu orijinal modelleri zenginleştirmenin bir diğer yolu ise renkli değerli taşlar. Zümrüt, yakut, safir, sitrin, ametist... Renkli değerli taşlar, son yıllarda her zamankinden daha fazla ön planda. Canlı renkleri ile altını süslüyorlar ve de zengin tasarımlarla vitrinleri renklendiriyorlar. Bu renkli değerli taşların içinde en çok tercih edileni ise safir. Günümüzde birçok mücevher markası erkekler için de oldukça modern nikah yüzüğü modelleri sunuyor.

Pırlanta ya da elmas...
Değerli taş dünyasının kraliçesi elmastır... Elmasın işlenmiş hali olan pırlanta da mücevher dünyasının bir diğer gözdesi. Elmas ya da pırlanta taşlarla süslü bir alyans ya da tek taş almak istiyorsanız, mutlaka önceden fiyat konusunda küçük bir araştırma yapmalısınız. Yüzüğün fiyatı taşın büyüklüğü, berraklığı, karatı ve kesimine göre değişir. Karat bir pırlantanın ağırlık ölçüsüdür. Ancak kesim, renk ve berraklık aynı karat ağırlığındakı iki pırlantanın fiyatını değiştirebilen faktörlerdir.


Temelde 3 ana evlilik yüzüğü modeli vardır.

 - Geleneksel yüksek bir tektaş montür
 - Yan taşlı montürler
 - Trialar

Geleneksel Tektaş Montürler
 - Dört Tırnaklı Prenses
 - Pave kollu Tektaş
 - X tırnaklı Tektaş
 - Klasik altı tırnaklı

Yan Taşlı Montürler
Yan taşlar, tektaşları güçlendirmek ve daha zengin göstermek için kullanılır.Yan taşlar yuvarlak, baget , üçgen , oval gibi değişik elmas kesimlerinden de oluşturulabilir.

 - Yuvarlak Yan Taşlar
 - Baget Yan Taşlar
 - Trapez Yan Taşlar

Trialar
Tria konsepti en yeni mücevher şeklidir. 2003 senesinde başlayan tüketici iletişim programı ile tek taşlardan sonra ikinci bir klasik evlilik yüzüğü olmaya aday tria üç pırlanta konsepti şu günlerde en revaçta mücevherlerdir. Başta da belirttiğim gibi modern veya klasik hangi kişilikte olursanız olun tria üç pırlantalı evlilik yüzükleri eşinize olan aşkınızın dünü, bugünü ve yarınını ifade etmektedir
 

 

 

 

 Alyans - Takı Haberleri
  Evlilik Aşkı Öldürürmü...
130 bin TL ye altın gelinlik...
 Alyans - Takı İlgili Reklamlar

 

 
 

Onur GÜNAL
Evlilik Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com