Anasayfa

Türkiyem

Adana      
 

Üye :

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

  KATEGORİLER
 Adana

Facecbook'ta Paylaş

Adana

 

İL ADI :ADANA

NÜFUS:1.682.250

YÜZ ÖLÇÜMÜ:14.030 km2

İLÇELERİ:Aladağ,Ceyhan,Feke,İmamoğlu,Karaisalı,Karataş,Kozan,

Pozantı,Saimbeyli,Seyhan,Tufanbeyli,Yumurtalık,Yüreğir

TARİHÇESİ VE ÖZELLİKLERİ:

 

      Adana, Türkiye nin güneyinde Akdeniz Bölgesi nin Doğu Akdeniz Bölümü nde yer alan 14.030 km² yüz ölçümüne ve 1.682.250 nüfusa (1997 sayimi sonuçlari) sahip bir ildir. İlçe sayısı 13 olan Adana nın 46 Belediyesi,550 köyü bulunmaktadır. Adana ilinin merkezi yine aynı adla anılan Adana kenti olup, Adana ili ve il merkezi Türkiye nin en önemli tarımsal üretim bölgelerinden olan Çukurova Deltasi nda yer alır ve esas olarak gelişimi ve ekonomisi tarımsal üretim ve tarıma dayalı endüstri yoğunlukludur. 05.06.1986 tarihinde çıkarılan 3306 sayılı yasa ile Büyükşehir statüsüne kavuşmuştur. 28.10.1996 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Osmaniye İlçesi Adana dan ayrılarak İl olmuş, Adana nın Kadirli, Düziçi, Bahçe ilçeleri Osmaniye ye bağlanmıştır.

      Adana kenti, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu Çukurova Deltası ndan kuzeydeki dağlara doğru hafif bir eğimle yükselen alüvyal dolgu taraçalardan biri üzerinde, denizden yaklaşık 40 km içeride (ve kuzeyde) kurulmuştur. Denizden yüksekliği il merkezinde 23 m dir. Seyhan nehri, bu düzlükte bir kaç metre gömülmüş geniş bir yatak içinde kentin kuzeyinden güneyine akar. Irmakla kentin kurulduğu düzlük arasındaki düzey farkının azlığından doğan sel baskınları, Seyhan Barajı nın yapımından sonra hemen hemen ortadan kalkmıştır. Adana kentinin çekirdeğini, sırtını doğuda Seyhan ırmağına dayamış olan Tepebağ yükseltisinin çevresindeki dairesel yerleşim oluşturur. Roma döneminden kalma Taş Köprü, burayı Seyhan ın sol kıyısına bağlar. Uzun süre orta halli bir taşra kenti özelliğini koruyan, nüfusu 20-30 bini aşamayan Adana; 19. Yy ın ikinci yarısında gelişmeye başladı. Bu gelişme özellikle 1950 den sonra hızlanarak Adana ya bugünkü büyük kent özelliğini kazandırdı. 1886 da, kent, demir yoluyla Mersin Limanı na bağlandı. Hicaz demir yolu Birinci Dünya Savaşı yıllarında Torosları aşarak Adana ya ulaştı. Bu gelişmeler sonucu kent, özellikle 1950 den sonra eski çekirdeğin çevresinde daha çok Kuzey-Batı daki istasyona ve batıya doğru olmak üzere hızla yayıldı, çekirdek bölümde kimi düzenlemeler yapıldı. Planlı yeni mahalleler kuruldu, geniş caddeler ve parklar açıldı. Bu gelişmeler sırasında büyüme Seyhan ın sol yakasına taştı. Türkiye deki kentleşme sürecinin en hızlı olduğu yerleşmelerden biri olan Adana, Akdeniz Bölgesi nin ticaret, sanayi ve sermaye piyasası bakımlarından en önemli merkezidir. Gelişmiş bir yol şebekesinin kavşak noktası olan Adana da, havaalanı, çeşitli düzeyde eğitim kurumları, Çukurova Üniversitesi ve Devlet Güzelsanatlar Galerisi vardır.

      Adana şehir merkezine yakın olan Adana Şakirpaşa Havaalanı 1937 de hizmete açıldı. 1988 yılında alana toplam 6646 iniş-kalkış yapılmış, 348592 yolcu taşınmıştır. Adana dan Ankara, İzmir, Istanbul ve yaz aylarında Almanya ya düzenli tarifeli uçak seferleri vardır. Adana nın Karataş ilçesi nde yeni bir uluslararası havalimanı çalışmaları sürdürülmektedir.

 Adana İlçeleri
Aladağ
Ceyhan
Feke
İmamoğlu
Karaisalı
Karataş
Kozan
Pozantı
Saimbeyli
Seyhan
Tufanbeyli
Yumurtalık
Yüreğir
 Adana Haberleri
 Adana İlgili Reklamlar

 

 
 

Zeliha KARKIN
Türkiyem Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com